Situacija je taka: če menite, da potrebujete pomoč, ali pa zgolj nekoga nevtralnega, s komer bi se pogovorili, potem je smiselno, da obiščete terapevta. Nič ni sramotnega glede tega. Pravzaprav, ko enkrat presežete sram in razmišljanje v smislu ''le kaj bodo drugi rekli?'', ste že storili prvi korak v smeri osebne rasti in opolnomočenja.
Niti misliti si ne morete, koliko ljudi se v teh časih še vedno spopada s sramom, ko prvič sedejo na kavč in pričnejo pripovedovati svojo osebno zgodbo. Mnogi menijo, da sta obisk terapevta in prošnja za pomoč znak osebnega poraza. Neke vrste šibkost ali značajska slabost. Vse preveč jih skrušeno priznava, da se počutijo kot poraženci, ker niso uspeli sami razrešiti svojih težav. Na srečo jih tovrstni občutki hitro minejo, saj ugotovijo, da je obisk terapevta skoraj enak kofetkanju s prijateljem. No, ja, skoraj enak. Ključna razlika je, da na terapevtskih srečanjih običajno ne pijemo kave, pa tudi terapevti smo bistveno bolj objektivni kot vaši prijatelji. Vaše zgodbe vidimo z drugega zornega kota. Poleg tega bolje razumemo, na kakšen način ljudje razmišljajo, kako se odzivajo in zakaj počnejo, kar počnejo. Zato lahko lažje ponudimo interpretacijo vedenja in odgovorimo na vaša vztrajna vprašanja ''zakaj, zakaj, zakaj?'' Najboljši prijatelji imajo ponavadi dobre namene in skušajo pomagati po svojih najboljših močeh. Žal nas pogosto tudi podpirajo pri našem utapljanju v samopomilovanju, kako ubogi smo. Svojim klientom velikokrat rečem, da je obisk terapetva identičen obisku trenerja v fitnesu ali pa obisku davčnega svetovalca. Bistvo je, da se obrnete na nekoga, ki vam v dani situaciji lahko pomaga. Pri tem ni absolutno nič sramotnega! Prav nasprotno. Ljudje, ki prosijo za pomoč, so pogumni. Vedo, da je njihovo življenje v njihovih rokah. Zato jim je bolj malo mar, kaj si drugi mislijo ali govorijo. Ljudje, ki so na terapiji, skušajo izboljšati svoje življenje in zato jim lahko samo ploskamo. Sicer verjamem, da je vsak posameznik odgovoren za svoje življenje, vendar verjamem tudi, da je treba prositi za pomoč, ko jo potrebujemo. Bi se vam lepše slišalo, če bi rekli, da ste imeli uro coachinga? Ali pa da ste najeli trenerja, ker se pripravljate na maraton? Terapevti smo neke vrste trenerji. Pomagamo vam krmariti čez razburkane vode, v katere vas je odneslo življenje. Učimo vas, kako odpraviti negativne vzorce, ki vam preprečujejo, da bi živeli polno in avtentično. Pa tudi, če težave delimo, jih s tem razpolovimo. Nekatere težave sploh niso tako kompleksne, kot mislite, da so. Nekdo, ki je objektiven in ki ni čustveno vpleten, vam pomaga videti situacijo iz druge perspektive. Dejstvo je, da terapija deluje. Katera terapija in kateri terapevti so najboljši? Vsi priznani in teoretično utemeljeni terapevtski pristopi delujejo. Ne enako učinkovito, vendar vsi delujejo. Glede terapevtov pa takole: izberite nekoga, s katerim boste lahko delilit svoje misli, občutke in skrivnosti. Nekoga, ki mu zaupate in pri katerem imate občutek, da ve, kaj dela. Navsezadnje ste tako ali tako vi tisti, ki morate opraviti največ težkega dela. Uspeh boste dosegli po svoji zaslugi. Vse, kar potrebujete, je spreten terapevt, ki vas bo znal usmerjati na poti do vašega cilja.
0 Comments
Leave a Reply. |
Katarina K. VALENTINI:''Če želimo spremeniti svet, se moramo pogovoriti o pregovornem slonu v sobi. Zato imam rada ljudi, ki rečejo, kar mislijo, in mislijo, kar izrečejo. Brez nakladanja, laganja in pretvarjanja.'' arhiv
December 2024
KATEGORIJE |