Individualna terapija
Odkrijte osebno preobrazbo s Katarino K. Valentini: strokovna individualna psihoterapija, ki je prilagojena vašim potrebam.
Zakaj izbrati Katarino K. Valentini za individualno psihoterapijo? 1. Sočuten in personaliziran pristop Verjamem, da mora biti terapija kolaborativen proces, v katerem se počutite slišani, podprti in opolnomočeni. Z vsakim klientom tesno sodelujem, da bi razumela vaše specifične življenjske izkušnje, izzive in cilje. S personalizirano psihoterapijo vam pomagam uresničiti vaš potencial in najti trajne rešitve. 2. Strokovna obravnava različnih motenj in težav ter pomoč pri:
|
3. Varen prostor za osebno rast
Zagotavljam vam zaupen prostor, kjer lahko odkrito in brez predsodkov raziskujete svoje misli, občutke in skrbi. Ne glede na to, ali se soočate z vsakodnevnim stresom ali globokimi življenjskimi spremembami, sem tu, da vam pomagam krmariti na poti do dobrega čustvenega počutja.
4. Prilagodljiva osebna ali spletna srečanja
Ker vem, kako hektično je sodobno življenje, ponujam možnosti osebne in spletne psihoterapije. Ne glede na to, kje se nahajate, lahko prejmete podporo, ki jo potrebujete. Če imate raje osebna srečanja ali pa udobje spletne terapije, sem tukaj za vas.
Srečanja potekajo tedensko ali na dva tedna. Rednost srečanj je izjemno pomembna, ne glede na frekvenco srečanj.
Srečanja običajno trajajo 50 minut. Individualna srečanja so zelo personalizirana in prilagojena osebna izkušnja, zato jih rada imenujem „klientov čas ZASE“.
Kaj je individualna psihoterapija?
Individualna psihoterapija je terapevtski proces, v katerem klient sodeluje s psihoterapevtom ena na ena. Najin cilj je raziskati in obravnavati čustvene, psihološke ali vedenjske težave, ki povzročajo stisko ali ovirajo vaše življenje in odnose. Na srečanjih klientu pomagam raziskati njegove misli, občutke in izkušnje v varnem in zaupnem okolju.
Kateri so najbolj pogosti cilji individualne psihoterapije:
Izboljšanje samozavedanja: Pomagam vam bolje razumeti vaše misli, čustva in vedenje.
Razvijanje strategij obvladovanja in soočanja z izzivi: Naučim vas zdravih načinov obvladovanja stresa, odpravljanja tesnobe, reševanja težav v odnosih ali drugih izzivov.
Predelava travme ali preteklih izkušenj: Vodim vas pri reševanju nerešenih vprašanj, ki lahko vplivajo na vaše trenutno počutje in delovanje.
Izboljšanje odnosov: Podpiram vas pri pridobivanju vpogleda v vaše skriptne vzorce, ter pri razumevanju in reševanju le-teh. Usmerjam vas pri izboljšanju komunikacijskih spretnosti.
Spreminjanje nezdravih miselnih in vedenjskih vzorcev: Pomagam vam prepoznati negativne ali izkrivljene vzorce razmišljanja in vedenja, ter jih nadomestiti z bolj uravnoteženimi in pozitivnimi.
Kakšna je moja vloga v individualni terapiji:
1. Ustvariti varno in spodbudno okolje
Soustvarjati terapevtsko alianso: Moja prva naloga je, da se počutite udobno, varno in sprejeto. To pomaga graditi zaupanje, ki je ključnega pomena za učinkovitost terapije.
Zaupnost: Zaupnost je temelj terapije. Razložim vam, v katerih izjemnih okoliščinah lahko kršim zaupnost in zakaj. Zaupnost je bistvenega pomena, da se počutite varne pri deljenju svojih misli in občutkov.
2. Poslušati in opazovati
Aktivno poslušanje: Pozorno poslušam, kaj delite z mano. Pri tem nisem pozorna le na kaj govorite, temveč tudi kako to govorite - na ton vašega glasu, govorico telesa in čustva, povezana z besedami.
Refleksija: Poslušam in se odzivam. Razmišljam o tem, kar ste povedali. Lahko parafraziram ali povzamem vaše besede, da se prepričam, če sem jih pravilno razumela. Pomagam vam, da bolj jasno slišite svoje misli.
Opazovanje vzorcev: Sčasoma bom ugotovila, kateri vzorci se ponavljajo v vašem razmišljanju, vedenju in doživljanju čustev. Gre za vzorce, ki se jih verjetno ne zavedate. To vam bo pomagalo pridobiti vpogled v področja vašega življenja, ki potrebujejo pozornost.
3. Zastavljati vprašanja in raziskovati
Vprašanja, ki so namenjena razumevanju: Pogosto postavljam vprašanja odprtega tipa, da bi vam pomagala bolj poglobljeno raziskati vaše misli, čustva in vedenja.
Raziskovanje temeljnih vzrokov: Vodila vas bom pri razmišljanju o vaših preteklih izkušnjah, ključnih spominih ali odnosih, ki bi lahko vplivali na vaše trenutno čustveno stanje ali izzive.
Spodbujanje raziskovanja samega sebe: Spodbujala vas bom, da raziščete svoje občutke in odzive, tudi neprijetne, da bi vam pomagala odkriti globlja spoznanja o sebi.
4. Učenje veščin in tehnik spoprijemanja s težavami
Tehnike vedenjsko-kognitivne terapije (VKT): Tehnike VKT vam lahko pomagajo prepoznati in prevprašati negativne miselne vzorce, ter jih nadomestiti z bolj zdravimi. Včasih vam lahko dam domačo nalogo, kot so pisanje dnevnika, določene vaje ali vadba novih veščin.
Tehnike čuječnosti in sproščanja: Velik pomen pripisujem jogi in meditaciji. Zato v terapijo vključujem elemente, ki temeljijo na čuječnosti, če se s tem strinjate.
Spretnosti za uravnavanje čustev: Če imate težave z uravnavanjem čustev, vam bom pomagala usvojiti načine za obvladovanje intenzivnih čustev. Sem sodijo tehnike groundinga in strategije, ki so usmerjene na čustva.
5. Zagotavljanje povratnih informacij in usmerjanje
Predstavitev različnih perspektiv: Ponudila vam bom povratne informacije, ki temeljijo na mojem strokovnem znanju, vendar vam ne bom narekovala, kaj morate storiti. Moj cilj je klientu pomagati pri iskanju rešitev, ki mu ustrezajo, in ne le ponujanje odgovorov.
Izpostavljanje vzorcev: Ko opazim ponavljajoče se vzorce vedenja ali razmišljanja, ki vam povzročajo stisko, vas bom na to prijazno opozorila ter vam pomagala razumeti, kako ti vzorci vplivajo na vaše življenje.
6. Pomoč pri določanju ciljev in razvijanju strategij
Opredelitev ciljev: Na začetku terapije in periodično vam bom pomagala določiti jasne cilje, ki jih želite doseči.
Reševanje problemov: Če se pojavijo posebne težave ali izzivi, vam bom pomagala razviti strategije za njihovo reševanje ali obvladovanje, pri čemer se bom osredotočila na praktične korake.
7. Spodbujanje razmisleka in integracije
Samorefleksija: Spodbujala vas bom, da razmišljate o svojem napredku, pridobljenih spoznanjih ali novih perspektivah.
Vključevanje novih spoznanj: Integracija novih spoznanj v prakso je izjemno pomembno, še posebej po raziskovanju težkih tem ali pridobivanju novih vpogledov. Pomagala vam bom razumeti, kako vse to vpliva na vaše nadaljnje življenje, in kako lahko ta spoznanja vključite v svoj vsakdan.
8. Zagotavljanje čustvene podpore
Priznavanje: V integrativni terapiji priznavanje pomeni, da se uglasim z vašimi čustvi, relacijskimi potrebami, ritmom, ter razvojno ravnjo delovanja. Z upoštevanjem relacijskih potreb in psihosomatskega izražanja čustev vas lahko vodim, da se bolj zavedate svojih potreb in čustev, ter jih odkrito izražate.
Normalizacija: Normalizacija fenomenološkega, kognitivnega, čustvenega in vedenjskega doživljanja klienta. Namen normalizacije je spremeniti način, kako vi, ali ljudje v vašem življenju, opredeljujete notranje doživljanje ter vedenjske poskuse spoprijemanja z izzivi. Gre za spremembo tega, kako dojemate svoje doživljanje: iz patološkega dojmanja, da je ''nekaj narobe z mano'' v dojemanje, ki spoštuje in pojasnjuje vaše stare metode reševanja težav.
Validacija: Čustveno podporo nudim tako, da validiram vaša čustva in vam dam vedeti, da so vaše misli in čustva resnična, veljavni, razumljeni in sprejeti. Namen validacije je sporočiti, da so vaša čustva, obrambni mehanizmi, telesni občutki ali vedenjski vzorci povezani z nečem pomembnim v vašem doživljanju. Validacija vzpostavi povezavo med vzrokom in posledico.
Empatija in spodbuda: Pri reševanju vaših težav me bodo vodili sočutje, razumevanje in nudenje tolažbe. To je lahko še posebej v pomoč, če preživljate težke trenutke.
Prisotnost: Terapevtska prisotnost, moja prisotnost ob vas, je ena najmočnejših, a pogosto spregledanih in podcenjenih terapevtskih tehnik.
9. Spremljanje napredka
Pregled napredka: Pogosto preverjam vaš napredek in vaše občutke v zvezi s terapevtskim procesom.
Prilagajanje pristopa: Če nekaj ne deluje ali če se pojavijo nove težave, prilagodim pristop, morda z uporabo drugačnih tehnik ali osredotočenjem na nove cilje.
10. Obravnava težkih čustev ali tem
Obvladovanje odpora ali nelagodja: Včasih se lahko klienti počutijo neprijetno ali se upirajo pogovoru o določenih temah. Jaz vam pomagam pri soočanju s temi občutki in zagotavljam prostor, v katerem lahko tudi težka čustva ali spomine predelamo na zdrav način.
Sočutno soočanje s težavami: Če se morate soočiti s težkimi resnicami, vam bom pomagala, da to storite sočutno do sebe in v svojem tempu.
Navsezadnje je najboljši psihoterapevt za vas tisti, pri katerem se boste počutili varni, spoštovanei in podprti v procesu zdravljenja. Terapija je osebno popotovanje, zato je pomembno, da najdete terapevta, ki mu zaupate in se z njim dobro počutite. To je tisto, kar naredil veliko razliko v terapiji.
Zagotavljam vam zaupen prostor, kjer lahko odkrito in brez predsodkov raziskujete svoje misli, občutke in skrbi. Ne glede na to, ali se soočate z vsakodnevnim stresom ali globokimi življenjskimi spremembami, sem tu, da vam pomagam krmariti na poti do dobrega čustvenega počutja.
4. Prilagodljiva osebna ali spletna srečanja
Ker vem, kako hektično je sodobno življenje, ponujam možnosti osebne in spletne psihoterapije. Ne glede na to, kje se nahajate, lahko prejmete podporo, ki jo potrebujete. Če imate raje osebna srečanja ali pa udobje spletne terapije, sem tukaj za vas.
Srečanja potekajo tedensko ali na dva tedna. Rednost srečanj je izjemno pomembna, ne glede na frekvenco srečanj.
Srečanja običajno trajajo 50 minut. Individualna srečanja so zelo personalizirana in prilagojena osebna izkušnja, zato jih rada imenujem „klientov čas ZASE“.
Kaj je individualna psihoterapija?
Individualna psihoterapija je terapevtski proces, v katerem klient sodeluje s psihoterapevtom ena na ena. Najin cilj je raziskati in obravnavati čustvene, psihološke ali vedenjske težave, ki povzročajo stisko ali ovirajo vaše življenje in odnose. Na srečanjih klientu pomagam raziskati njegove misli, občutke in izkušnje v varnem in zaupnem okolju.
Kateri so najbolj pogosti cilji individualne psihoterapije:
Izboljšanje samozavedanja: Pomagam vam bolje razumeti vaše misli, čustva in vedenje.
Razvijanje strategij obvladovanja in soočanja z izzivi: Naučim vas zdravih načinov obvladovanja stresa, odpravljanja tesnobe, reševanja težav v odnosih ali drugih izzivov.
Predelava travme ali preteklih izkušenj: Vodim vas pri reševanju nerešenih vprašanj, ki lahko vplivajo na vaše trenutno počutje in delovanje.
Izboljšanje odnosov: Podpiram vas pri pridobivanju vpogleda v vaše skriptne vzorce, ter pri razumevanju in reševanju le-teh. Usmerjam vas pri izboljšanju komunikacijskih spretnosti.
Spreminjanje nezdravih miselnih in vedenjskih vzorcev: Pomagam vam prepoznati negativne ali izkrivljene vzorce razmišljanja in vedenja, ter jih nadomestiti z bolj uravnoteženimi in pozitivnimi.
Kakšna je moja vloga v individualni terapiji:
1. Ustvariti varno in spodbudno okolje
Soustvarjati terapevtsko alianso: Moja prva naloga je, da se počutite udobno, varno in sprejeto. To pomaga graditi zaupanje, ki je ključnega pomena za učinkovitost terapije.
Zaupnost: Zaupnost je temelj terapije. Razložim vam, v katerih izjemnih okoliščinah lahko kršim zaupnost in zakaj. Zaupnost je bistvenega pomena, da se počutite varne pri deljenju svojih misli in občutkov.
2. Poslušati in opazovati
Aktivno poslušanje: Pozorno poslušam, kaj delite z mano. Pri tem nisem pozorna le na kaj govorite, temveč tudi kako to govorite - na ton vašega glasu, govorico telesa in čustva, povezana z besedami.
Refleksija: Poslušam in se odzivam. Razmišljam o tem, kar ste povedali. Lahko parafraziram ali povzamem vaše besede, da se prepričam, če sem jih pravilno razumela. Pomagam vam, da bolj jasno slišite svoje misli.
Opazovanje vzorcev: Sčasoma bom ugotovila, kateri vzorci se ponavljajo v vašem razmišljanju, vedenju in doživljanju čustev. Gre za vzorce, ki se jih verjetno ne zavedate. To vam bo pomagalo pridobiti vpogled v področja vašega življenja, ki potrebujejo pozornost.
3. Zastavljati vprašanja in raziskovati
Vprašanja, ki so namenjena razumevanju: Pogosto postavljam vprašanja odprtega tipa, da bi vam pomagala bolj poglobljeno raziskati vaše misli, čustva in vedenja.
Raziskovanje temeljnih vzrokov: Vodila vas bom pri razmišljanju o vaših preteklih izkušnjah, ključnih spominih ali odnosih, ki bi lahko vplivali na vaše trenutno čustveno stanje ali izzive.
Spodbujanje raziskovanja samega sebe: Spodbujala vas bom, da raziščete svoje občutke in odzive, tudi neprijetne, da bi vam pomagala odkriti globlja spoznanja o sebi.
4. Učenje veščin in tehnik spoprijemanja s težavami
Tehnike vedenjsko-kognitivne terapije (VKT): Tehnike VKT vam lahko pomagajo prepoznati in prevprašati negativne miselne vzorce, ter jih nadomestiti z bolj zdravimi. Včasih vam lahko dam domačo nalogo, kot so pisanje dnevnika, določene vaje ali vadba novih veščin.
Tehnike čuječnosti in sproščanja: Velik pomen pripisujem jogi in meditaciji. Zato v terapijo vključujem elemente, ki temeljijo na čuječnosti, če se s tem strinjate.
Spretnosti za uravnavanje čustev: Če imate težave z uravnavanjem čustev, vam bom pomagala usvojiti načine za obvladovanje intenzivnih čustev. Sem sodijo tehnike groundinga in strategije, ki so usmerjene na čustva.
5. Zagotavljanje povratnih informacij in usmerjanje
Predstavitev različnih perspektiv: Ponudila vam bom povratne informacije, ki temeljijo na mojem strokovnem znanju, vendar vam ne bom narekovala, kaj morate storiti. Moj cilj je klientu pomagati pri iskanju rešitev, ki mu ustrezajo, in ne le ponujanje odgovorov.
Izpostavljanje vzorcev: Ko opazim ponavljajoče se vzorce vedenja ali razmišljanja, ki vam povzročajo stisko, vas bom na to prijazno opozorila ter vam pomagala razumeti, kako ti vzorci vplivajo na vaše življenje.
6. Pomoč pri določanju ciljev in razvijanju strategij
Opredelitev ciljev: Na začetku terapije in periodično vam bom pomagala določiti jasne cilje, ki jih želite doseči.
Reševanje problemov: Če se pojavijo posebne težave ali izzivi, vam bom pomagala razviti strategije za njihovo reševanje ali obvladovanje, pri čemer se bom osredotočila na praktične korake.
7. Spodbujanje razmisleka in integracije
Samorefleksija: Spodbujala vas bom, da razmišljate o svojem napredku, pridobljenih spoznanjih ali novih perspektivah.
Vključevanje novih spoznanj: Integracija novih spoznanj v prakso je izjemno pomembno, še posebej po raziskovanju težkih tem ali pridobivanju novih vpogledov. Pomagala vam bom razumeti, kako vse to vpliva na vaše nadaljnje življenje, in kako lahko ta spoznanja vključite v svoj vsakdan.
8. Zagotavljanje čustvene podpore
Priznavanje: V integrativni terapiji priznavanje pomeni, da se uglasim z vašimi čustvi, relacijskimi potrebami, ritmom, ter razvojno ravnjo delovanja. Z upoštevanjem relacijskih potreb in psihosomatskega izražanja čustev vas lahko vodim, da se bolj zavedate svojih potreb in čustev, ter jih odkrito izražate.
Normalizacija: Normalizacija fenomenološkega, kognitivnega, čustvenega in vedenjskega doživljanja klienta. Namen normalizacije je spremeniti način, kako vi, ali ljudje v vašem življenju, opredeljujete notranje doživljanje ter vedenjske poskuse spoprijemanja z izzivi. Gre za spremembo tega, kako dojemate svoje doživljanje: iz patološkega dojmanja, da je ''nekaj narobe z mano'' v dojemanje, ki spoštuje in pojasnjuje vaše stare metode reševanja težav.
Validacija: Čustveno podporo nudim tako, da validiram vaša čustva in vam dam vedeti, da so vaše misli in čustva resnična, veljavni, razumljeni in sprejeti. Namen validacije je sporočiti, da so vaša čustva, obrambni mehanizmi, telesni občutki ali vedenjski vzorci povezani z nečem pomembnim v vašem doživljanju. Validacija vzpostavi povezavo med vzrokom in posledico.
Empatija in spodbuda: Pri reševanju vaših težav me bodo vodili sočutje, razumevanje in nudenje tolažbe. To je lahko še posebej v pomoč, če preživljate težke trenutke.
Prisotnost: Terapevtska prisotnost, moja prisotnost ob vas, je ena najmočnejših, a pogosto spregledanih in podcenjenih terapevtskih tehnik.
9. Spremljanje napredka
Pregled napredka: Pogosto preverjam vaš napredek in vaše občutke v zvezi s terapevtskim procesom.
Prilagajanje pristopa: Če nekaj ne deluje ali če se pojavijo nove težave, prilagodim pristop, morda z uporabo drugačnih tehnik ali osredotočenjem na nove cilje.
10. Obravnava težkih čustev ali tem
Obvladovanje odpora ali nelagodja: Včasih se lahko klienti počutijo neprijetno ali se upirajo pogovoru o določenih temah. Jaz vam pomagam pri soočanju s temi občutki in zagotavljam prostor, v katerem lahko tudi težka čustva ali spomine predelamo na zdrav način.
Sočutno soočanje s težavami: Če se morate soočiti s težkimi resnicami, vam bom pomagala, da to storite sočutno do sebe in v svojem tempu.
Navsezadnje je najboljši psihoterapevt za vas tisti, pri katerem se boste počutili varni, spoštovanei in podprti v procesu zdravljenja. Terapija je osebno popotovanje, zato je pomembno, da najdete terapevta, ki mu zaupate in se z njim dobro počutite. To je tisto, kar naredil veliko razliko v terapiji.